Kısaca özetlemek gerekirse, görsel regresyon testi uygulamaların arayüzlerindeki değişimlerin incelenerek normal veya abnormal olarak sınıflandırılarak raporlanmasıdır. Birçok test gibi (Ör: fonksiyonel test, sistem testi ve entegrasyon testi vb.) görsel test yeni yazılım geliştirmeleri ile birlikte sürekli yapılması gereken bir iş halini almıştır. Javascript ve CSS tarayıcı tabanlı betiklerin sayfa tasarımlarında çoğunlukla kullanılmaktadır. Bu durum web sayfalarına dinamiklik kazandırmakta ve sayfa testlerinin daha titizlikle yapılmasını gerektirmektedir. Web sayfalarının dinamik olması sebebiyle çoğunlukla global ekran arayüz farkları üzerine kurulu görsel regrasyon testi araçları canlı ortamlarda çalışamamaktadır. Ayrıca, sayfalar üzerinde belirli ilgi noktalarına (entegre sayfalar, web servis ile beslenen bölümler vb.) odaklanılması istenildiğinde yine birçok görsel test yazılımı etkisiz kalmaktadır. VooDoo Görsel Test Platformu global olduğu gibi yerel ilgi noktalarını belirlenmesine ve test edilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca, sayfalar üzerinde fonksiyonel işlemler yapılabildiği (butona bas, metin kutusunu şöyle doldur, listeden şu değer seç vb.) için sayfalar arasında gezinmeye olanak sağlamakta baştan uca görsel regresyon testi yapılmasına izin vermektedir.

VooDoo Görsel Test Yazılımı sayfa görüntüleri üzerinde tespit ve karşılaştırma için birçok Yapay Zeka algoritması çalıştırmaktadır. Ayrıca, Optik Karakter Tanıma (OCR) özelliği ile daha başarılı sonuçlar için sayfa içi metin tarama ve karşılaştırma yapabilmektedir. Elde edilen metinler sayfa içi akışlar ve yönlendirmelerde kullanılabilmektedir.

VooDoo Görsel Test senaryoları ve akışları VooDoo Editör üzerinde sürekle bırak şeklide kolayca tasarlanabilmektedir. Kod yazmaya ihtyaç duymadan birçok iş yapılabilmektedir. Hazırlanan görsel test senaryoları zamanlanmış görevler ile planlanabilmekte ve periyodik olarak çalışabilmektedir. VooDoo anlık olarak test sonuçlarını e-posta ile size bildirmektedir. Ayrıca, VooDoo Editör üzerinden kolayca günlük test senaryoları ve sonuçlarına ulaşılabilmektedir. Deha detaylı raporlama ve analiz için istenirse VooDoo QA üzerinden alınabilmektedir.

Sizde yazılımlarınızın görsel testlerini periyodik ve sürekli VooDoo Görsel Test Yazılımı ile yapabilirsiniz.